Kimlere İmplant Uygulanır?

    iş sağlığı çok önemlidir. Günlük rutininizi düşünün. Yemek yemek, diğer insanlarla iletişim kurmak, bir şeyler içmek…
  • Yayınlama :30.11.-0001 00:00:00
    Güncelleme : 20.02.2017 07:57:29
  • Paylaş
    Sosyal medyada paylaş...

GERİ DÖN

Tüm bu temel aktiviteler için ağzınızı kullanıyorsunuz. Ancak sağlıksız dişler başta ağız kokusu olmak üzere, birçok sorunu beraberinde getiriyor. Bir de eksik dişler var ki, hem estetik anlamda, hem de işlevsellik açısından çeşitli problemlere neden olabiliyor. Dişlerde meydana gelen eksiklik, çiğneme problemlerinden tutun, kimi zaman konuşma güçlüklerine bile neden olabiliyor. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için ağız sağlığı kesinlikle ihmal edilmemeli ve güvenilir tedavi merkezlerine yönelmelidir.
Kliniğimizde, diş ve diş eti sağlığını yakından ilgilendiren bu tür problemler, uzman kadromuz ile çözüme kavuşturulur. Özellikle diş eksikliğinde implant tedavisi uygulanır. İmplant uygulamaları, güvenilir ellerde uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar verir. Peki, dişlerinizde eksiklik varsa ve bu durum sizin yaşam standardınızı etkiliyorsa, tarafınıza implant uygulanıp uygulanmayacağını belirleyen kıstaslar nelerdir?
 
Kimlere İmplant uygulanır?
 
Her Hastaya İmplant Uygulanır mı?
 
Bir veya birden fazla diş eksikliklerinde implant uygulamaları gerçekleştirilir. Çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalar ile yapay diş kökleri oluşturulmasına verilen isimdir implant. Köke iyice tutunduğunda, üzerine eklenen protezleri destekler ve ömür boyu rahat kullanım için hazır hale gelir. İmplantlar, bir diş için yapılabileceği gibi, birden fazla diş eksikliğinde de uygulanabilir.
 
Burada önemli olan, ister tek diş, ister birden fazla eksik diş için uygulanacak olsun, implant uygulanmasına imkan verecek kemiğin mevcut olmasıdır. Uygulamaya olanak verecek kemik yapı mevcutsa, rahatlıkla implant uygulanabilir.
 
Her hastaya implant uygulanır mı sorusuna gelince, cevap yine mevcut kemik ile orantılı olarak verilecektir. İmplant vidalarının belirli bir kalınlığı ile genişliği mevcuttur. Dolayısıyla bir bölgeye implant yerleştirilecekse, çene kemiğinin bu mekanizmayı taşıyıp taşıyamayacağına dikkat edilir. Söz konusu kemik yapı, yeterli yüksekliğe ve genişliğe sahip mi? Başarıyı etkileyen ana kıstas bu soruya verilecek cevap olacaktır. Bunun dışında diş etlerinin sağlık durumu da göz ardı edilmemelidir. İmplant, sağlıklı diş etleri mevcutsa uygulanır. Sağlık durumu iyiyse, diş etleri sağlıklıysa ve çene kemiği implant uygulaması yapılacak bölgede tedaviye elverişliyse, kolayca implant uygulanır ve herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Bununla beraber, kemik gelişimi tamamlanmamış hastalarda implant uygulamaları önerilmez.